Web Nereye gidiyor?

Ön not : Bahsi geçen süreler, Türkiye’de gündeme gelmeleriyle alakalıdır.

Üzerine düşündüklerim

Bundan daha kısa süre önce 2-3 yıl önce, ileride sadece hosting domain hizmetleri değil, cpu, ram vb gibi hizmetler de internet üzerinden verilecek diyordum(diyorduk) ve bu şu an Amazon ve benzeri uygulamalar ile gerçek oldu.

Yine bundan 3-4 sene önce Dizüstü bilgisayar ve cep telefonu diye 2 ayrı şey vardı. Bunun arası bir şeyler çıkmaya başladı. İnsanlar cep telefonu ve laptop arası netbook ve iPad diye bir kıvamda ortayı buldular. Bu, ekranı cep telefonundan hallice büyük, laptoptan da bayağı küçük, bir cihaz. Cep telefonların artık çalışma mantıkları uygulamaya döndü. Notebooklarda (veya tüm PC’lerde) ise, durum Chrome, Opera, Safari vb nin Uygulama kurması ile tüm ihtiyaçların browser üzerinden karşılanması üzerinden devam ediyor. Yani pc ler de browser + browser üzerine uygulama olayına dönüyor.

Bundan 2-3 yıl önce Facebook çıktığında hatta title kısmında “array” yazdığı zamanlarda, bunun nereye gideceği belli değildi. İlkokul arkadaşımı, benzer şeyleri bulduk bulduk doldurduk bilgilerimizi her yere.. Şu an parası olan firmalar için potansiyel müşteri haline getirdik kendimizi. Bu albüm antalyada mı çekildi? Evet. Al sana antalyayla ilgili reklam o zaman. Image processing desek zaten gani. Kısaca Potansiyel hedef kitlesiyiz onların gözünde şu anda. Bu nereye gidiyor? Çevremiz neysek o olacağımız bir web mi bizi bekliyor?

4G teknolojisi henüz gelmedi türkiyeye. Fakat geldiğinde, Herkesin cihazının bir IP si olduğunda (IP2), Neler daha farklı olacak? O zaman cep telefonu operatörleri sadece internet sağlayıcısı mı olacak bir noktadan sonra?

Benim Öngörülerim

Şu anda sadece Web konularında danışmanlıkların önemi artacak diye öngörebiliyorum. Ayrıca, Web konusunda istihdam da artacak diye düşünüyorum. Bununla birlikte Önyüz ve arayüz geliştirme konusu (frontend developing) konuları HTML5in oturmasıyla birlikte mevcut konumundan daha önemli olacağını düşünüyorum. Diğerleri hakkında ise eçitli teoriler var. Peki sizce Web nereye gidiyor?

Posted by / Aralık 4, 2011 / 0 Comments
Posted in
Browser, Chrome, E-ticaret, Mobile, Uygulama, Web
Emre Macit

Emre Macit

Ideasoft yazılım departmanı ve Ar-ge sorumlusu. Matematik mühendisi. İnternet üzerine, yazılım ve koda dair her şey hakkında araştırma yapmayı ve bunları denemeyi seviyor. Yazılıma dair yazılar ağırlıklı olmakla birlikte arama motorları, sosyal medya ve teknolojiyle ilgili diğer konularda da yazılar yazıyor. Bazı konular için vakit bulamamaktan şikayetçi..

Bir Cevap Yazın