Webrazzi E-Ticaret’2013

Merhaba,

Her yıl Webrazzi tarafından düzenlenen E-Ticaret konferansı bu yıl İstanbul Point Hotel Barbaros’da gerçekleşti. Sabah 9:30 da başlayan etkinlik saat 17:00 de sonlandı. Bende katılımcılar arasındaydım.

Bu sektörün bir parçası olarak her ne kadar önemli işler yapıyor olsak da çoğu zaman biz yazılımcılar yaptığımız işin ne kadar önemli olduğundan bihaber durumda oluyoruz. Bize çok normal gelen çalışmaların aslında önemli kilometre taşları olduğunu bu gibi etkinliklerde bu ortamın havasını koklayarak anlamak mümkün. Etkinliklere pek çok önemli firma katıldı. Bunlardan bazıları :

– IdeaSoft
– Hepsiburada.com
– Yemeksepeti.com
– BKM
– Gittigidiyor.com
– Turkcell
– Limango

Önemli firma yöneticilerinin ortak görüşleri e-ticaretin önümüzdeki yıllarda hızla büyüyecek olması. Bu bağlamda her ne kadar detaylı bilgi verilmesede bu pastadan pay kapmak için tüm firmaların yeni projeleri ve pazarlama stratejileri olduğunu söylemek isterim. Tüm firmalar yine kendi sektörleriyle alakalı geçmiş yılların istatistikleri ve tahmini gelecekle ilgili beklentilerini anlattılar.

BDiCC1KCAAAo-Qc

Etkinlik için firmalara ayrılan sürenin kısıtlı olması yüzeysel bilgi verilmesine yol açtı diyebilirim. Genellemeler üzerinden hızlı bir sunum yapıldı. Ben sunumların sonunda internette bu firmalar hakkında arama yaparak ulaşabileceklerimden daha fazlasını alamadım. Sunum gerçekleştirecek olan firma isimleri ve onları temsilen sahnede olacak isimler her ne kadar heyecan uyandırsada pek doyurucu olmadığını düşünüyorum.

Yine sahne alan firma yöneticilerinin kendinden önceki yada sonraki firmalara kılçık attığını ve üstünlük kurma çabalarının olduğunu kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim. Biraz gövde gösterisi gibi oldu diyebiliriz.

BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun diğer sunum yapan firma rakamlarını yalanlaması, Yemeksepeti.com’un Genel Müdürü Nevzat Aydın’ın kendinden emin ve “bizden büyüğü yok çok firma rakip olmaya çalıştı ama çoğunuz ismini bile bilmezsiniz” şeklinde rahat tavırlarıyla çoğu kez Yemeksepeti’ni övmesi, Evim.net Genel Müdürü Ali Özen’in esprili ve samimi cevapları konferansa damgasını vurdu.

Genel gözlemlerim firmaların bu kadar büyük şirketler haline gelmesinin 2 ana sebebi var. Birincisi 2000’li yıllarda henüz Türkiye’de internet sektörü çok yeni gelişmeye başlarken Avrupada ki başarılı projelerin ülkemize getirilmesi (Yemeksepeti.com, Mynet.com) sonucu rakipsizleşmek ve ikincisi dev firmaların internet sektöründe ki pazardan pay almak için dev yatırımları. O yüzden kendi çabalarınızla internette bir yerlere gelmek istiyorsanız özgün şeyler üretmeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Ne şuan 2000 yılındayız nede arkanızda dev bir yatırım var. O zaman özgün birşeyler üreterek bir yerlere gelmek hala mümkün gibi gözüküyor.

Konferansa ilişkin detaylı bilgiler Webrazzi sayfasında bulunuyor, inceleyebilirsiniz. Bu yazı tümüyle benim naçizane görüşlerimi barındırıyor. Sürç-i lisan ettiysek affola. Selamlar.

5 Comments

  Webrazzi E-Ticaret’2013 | Kara Kule

  […] Bu sekt… Devamı için : Webrazzi E-Ticaret’2013 […]

  Webrazzi E-Ticaret’2013 | Boğaç Aslanyürek

  […] Bu sekt… Devamı için : Webrazzi E-Ticaret’2013 […]

  Webrazzi E-Ticaret’2013 | Gökhan Tunçkale | Blog

  […] Bu sekt… Devamı için : Webrazzi E-Ticaret’2013 […]

  Ferid Mövsümov

  Eline sağlık çok iyi tespitler yapmışsın.

  TüccarNet

  Genel gözlemleriniz kısmına katılıyorum. Türkiye’de ki firmalar artık birbirinden kopyalamayı bırakıp özgün birşeyler üretmeliler.

Bir Cevap Yazın