Chrome ve lanet olası onbellegi

Chrome tarayıcısı kullanan bir geliştirici iseniz, işiniz gerçekten zor. Burada, herşeyi önbellekleyerek, daha hızlı getirmeye çalışan bir aletten bahsediyoruz. Başlığı da gördüğünüz gibi, sinirliyim. Tüm ekip arkadaşlarım da sinirli bu konuda.

Diyelim ki sitenizin ön yüzünde çağırdığınız bir image dosyasını aynı isimle değiştirdiniz. Veya css dosyanızda yazmış olduğunuz bir css kuralını düzenlediniz.
Uyguladıklarınız :
Sayfayı yeniden yükleme : Normalde developement ortamında expire cache kullanmıyorsunzdur. Bu noktada f5 yapınca içeriğin değişip değişmediğine göre yeniden yüklenmesi gerekir. Chrome bunu yapmıyor.

Sayfayı CTRL + F5 (Pragma : no-cache) ile çağırmanız : Bu işlem ile server’a “dosya bende değişmese de illa yenisini gönder” demiş oluyoruz. Ancak gelin görün ki Chrome bunu da yemiyor.

Çözüm: CTRL + Shift + Delete e basıp, tüm önbelleği temizlerseniz(bir süredir temizlemiyorsanız bu işlem yaklaşık 1 dk sürüyor benim) çözüme ulaşabiliyorsunuz.

 

Ek olarak : Eğer geliştiriciyseniz, Chrome’da F12 ye basınca açılan geliştirici gereçlerindeki ayarlar kısmında (sağ alttaki dişli işaretine tıklayınca açılır) bu kısımdan çeşitli önbellekleme ayarlarını devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu da sizi kesmeyecektir. Emin olun.

Posted by / Kasım 27, 2012 / 4 Comments
Posted in
Browser, Chrome
Emre Macit

Emre Macit

Ideasoft yazılım departmanı ve Ar-ge sorumlusu. Matematik mühendisi. İnternet üzerine, yazılım ve koda dair her şey hakkında araştırma yapmayı ve bunları denemeyi seviyor. Yazılıma dair yazılar ağırlıklı olmakla birlikte arama motorları, sosyal medya ve teknolojiyle ilgili diğer konularda da yazılar yazıyor. Bazı konular için vakit bulamamaktan şikayetçi..

4 Comments

  Chrome ve lanet olası onbellegi | Boğaç Aslanyürek

  […] Başlığı da gördüğünüz gibi, sinirliyim. Tüm ekip arkada… Devamı için : Chrome ve lanet olası onbellegi This entry was posted in Professional and tagged Chrome önbellek problemi, Chrome cache, Chrome […]

  Chrome ve lanet olası onbellegi « Anil's Blog

  […] Başlığı da gördüğünüz gibi, sinirliyim. Tüm ekip arkada… Devamı için : Chrome ve lanet olası onbellegi Bunu beğen:BeğenBunu beğenen ilk kişi […]

  Chrome ve lanet olası onbellegi « Murat SAÇ

  […] Başlığı da gördüğünüz gibi, sinirliyim. Tüm ekip arkada… Devamı için : Chrome ve lanet olası onbellegi Share this:TwitterFacebookBunu beğen:BeğenBunu beğenen ilk kişi olun. […]

  Emre BEBEK

  Chome’un en uyuz olduğum özelliklerinden biridir. Demekki bir tek ben değilmişim. 🙂

Bir Cevap Yazın