ubuntu mysql kurulumu (Ubuntu 12.04)

Ubuntu üzerine mysql’in güncel sürümünü kurmak için root yetkisine sahip olarak, aşağıdaki kodu çalıştırmanız yeterli.

apt-get install mysql-server

Bu komuttan sonra, yükleyeme başlayacak, ve sizden bir süre sonra root şifresi talep edecektir. root şifrenizi de belirledikten sonra kurulum kendiliğinden tamamlanacaktır. Mysql’e bağlanmanız için grekli client da siz ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmadan yüklenmiş olacaktır.
Denemek için ise,

mysql -u root -p

yazınız. Mysql için az önce belirlediğiniz root şifrenizi girdikten sonra mysql konsoluna girmişsiniz demektir. Eğer bağlanmıyorsa başlatmayı deneyiniz.

service mysql start 
service mysql stop

Komutlarıyla da mysql servisini başlatıp durdurabilirsiniz.

mysql in process olarak çalışıp çalışmadığını ise

ps aux | grep mysql

komutu ile ayıklayabilirsiniz.

Posted by / Ekim 16, 2012 / 2 Comments
Posted in
Database, Mysql, OS, Linux, Ubuntu
Emre Macit

Emre Macit

Ideasoft yazılım departmanı ve Ar-ge sorumlusu. Matematik mühendisi. İnternet üzerine, yazılım ve koda dair her şey hakkında araştırma yapmayı ve bunları denemeyi seviyor. Yazılıma dair yazılar ağırlıklı olmakla birlikte arama motorları, sosyal medya ve teknolojiyle ilgili diğer konularda da yazılar yazıyor. Bazı konular için vakit bulamamaktan şikayetçi..

2 Comments

    ubuntu mysql kurulumu (Ubuntu 12.04) « Lé Blog

    […] Bu komuttan sonra, yükleyeme başlayacak, ve sizden bir süre sonra ro… Devamı için : ubuntu mysql kurulumu (Ubuntu 12.04) Share :FacebookTwitterStumbleUponLinkedInLike this:LikeBe the first to like […]

    ubuntu mysql kurulumu (Ubuntu 12.04) | yusufozkay

    […] Bu komuttan sonra, yükleyeme başlayacak, ve sizden bir süre sonra ro… Devamı için : ubuntu mysql kurulumu (Ubuntu 12.04) Share this:TwitterFacebookBunu beğen:BeğenBunu beğenen ilk kişi olun. Bu yazı Uncategorized […]

Bir Cevap Yazın