django Framework Nedir? Farkı Nedir?

Django; hızlı, temiz ve pragmatik tasarımı teşvik eden , üst seviye bir Python Web Framework’üdür. (Her frameworkun olduğu gibi esnekliğe performansa önem verdiğini iddia etmektedir, fakat bunu denemeden göremeyeceksiniz malesef).

Django , kendinizi tekrar etmeme prensiplerine (DRY – Dont repeat yourself) bağlı olarak, işlemleri olabildiğince otomatize etmeye odaklandır.

Bir yazılım frameworknden ne beklersiniz? İşte Django

İlişkisel nesne eşleştirmesi
Veri modellerinizi tamamen Pythonda tanımlayın. Zengin, dinamik veriatabanı erişimi API’si ni ücretsiz olarak alacaksınız 🙂 İstediğiniz yerde SQL de yazabilirsiniz tabi ki.

Otomatik Yönetim Arayüzü
Bir WEB projesi yönetim paneli olmadan genelde bir işe yaramıyor. Vaktinizi ve bu işe uğraşma maliyetlerinizi azaltın. ekleme, update etme gibi ihtiyaçlarınız için Django bunu otomatik olarak yapıyor. Kalkışa hazır!

Zarif URL tasarımı
URL’lerinizi herhangi bir sınır olmadan, istediğiniz güzellikte tasarlayın. İstediğiniz kadar esnek olabilirsiniz.

Şablon(template) Sistemi
Django’nun güçlü, geliştirilebilir ve tasarımcı dostu şablon dili ile içeriği , python kodlarını ve tasarımı birbirinden ayırın!

Önbellek sistemi
Memcached veya diğer cache frameworklerinden faydalanın! Elbet bir gün ihtiyacınız olacak çünkü…

Internationalization
Django, çoklu dil uygulamaları için tam destek sağlar. Dil’e özel işlevsellik de sağlar.

Okumaya devam etmek için lütfen Djangonun kendi sitesinden devam ediniz.

4 Comments

  django framework nedir? farki nedir? | yusufozkay

  […] verdiğini iddia etmektedir, gfakat bunu denemeden göremeeceksiniz malese… Devamı için : django framework nedir? farki nedir? Share this:TwitterFacebookLike this:BeğenBe the first to like this post. This entry was posted […]

  MERLİN

  emre macit bey peki bunu nasıl kullana biliriz bunun hakkında yardımcı olabilirmisinz acaba?

   Emre Macit

   Django Frameworkü kullanmanız için sisteminiz’e python yüklü olması gerekiyor. (Tabi python dilini de bilmeniz gerekiyor)

   Ben genel olarak inceleyip bahsetmeye çalıştım, kendim de aktif olarak kullanmıyorum, fakat kendi sitelerinde kurulumunu anlatan dökümanlar da mevcut. Sitenin linki yine yukarıda yazımda mevcut. Daha detaylı inceleme fırsatı bulamadım henüz.

  MERLİN

  YANITINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Bir Cevap Yazın