network – Bridge nedir?

Aynı protokolü kullanan alt ağları birbirine bağlamaya yararlar.

Nasıl çalışırlar? Şöyle; birbirine LAN ile bağlı 4 bilgisayar düşünelim, bunlardan bağımsız ama yine birbiriyle LAN ile bağlı 4 bilgisayar daha düşünelim. Bu iki LAN’ı birbirleriyle (bridge kullanarak) bağladığımız zaman mantıken ortaya bir LAN çıkar.

Bridge burda ne işe yarar, ne yapar kısmına gelelim. Bu bahsi geçen 2 LAN’ın kendi içlerinde oluşturduğu bir veri akış trafiği vardır. Bir LAN’dan diğerine veri aktarmak istediğimizde doğal olarak trafik artışı olacaktır. Bu iki bağımsız ağ arasına konulan köprü, iki tarafa da aktarılmak istenen verileri inceler. Eğer verinin gitmesi gereken adres diğer ağda değilse, onu diğer ağ tarafına geçirmez ve böylece diğer tarafın trafiği boş yere artmaz. Yani bridge verilerin gideceği adresleri tutar diyebiliriz.

Bunlara ek olarak bridge süzme işlemi yaptığı için, yani bir LAN’dan diğerine verileri kontrol ederek geçirdiği için, LAN’lardan herhangi birinde oluşan hatalar ya da arızalar diğer LAN’ı etkilemez.

3 Comments

  network – Bridge nedir? | Boğaç Aslanyürek

  […] bağımsız ama yine birbiriyle LAN ile bağlı 4 bilgisayar daha düş… Devamı için : network – Bridge nedir? This entry was posted in Professional and tagged bridge, bridge lan, network, network lan by […]

  network – LLDP (Link Layer Discovery Protocol) nedir? « Merve Demir

  […] (Link Layer Discovery Protocol), ethernet networklerinde bridge‘lerin, wireless access point’lerin vs. yayın yaptıkları ve yayınlarını […]

  em66re

  Kısa ve öz bilgi için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın