Chrome extension yaparken bakmadan geçmeyin

Bir çok sitede Chrome için extension nasıl yazılır, ne yapılır da ne edilir gibi bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Ben burada 2-3 maddeye dikkat çekmek istiyorum :

Chrome extensionı html – javascript web sitesi yazmak kadar kolay. Eğer eli ayağı düzgün bir tane bile web sayfası (bakınız site değil sayfası diyorum) yapmışlığınız var ise, çok rahat yapabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz extensionı chrome web store da yayınlamak istiyorsanız da 5 $ lık bir maliyeti var. Bu noktada , eğer aplikasyon bir site ile bağlantılıysa, o sitenin sahibi olduğunuzu tıpkı google webmaster tools daki gibi kanıtlamanız gerekiyor.

Son olarak da, bir uygulama yapmak istiyorsanız, chrome gerçekten doğru tercih. Çünkü, artık mobil uygulama mantığına gelmiş durumda. Zaten ki, Notebook ile mobil cihaz arası bir orta yol bulunmaya çalışılan günümüzde, (ki netbook ve tablet arası bir yerde buluşulmuş vaziyette) chrome applikasyonu ile backgroundda çalışan uygulamalar da yapmanız mümkün.

Sipariş takip uygulamaları, RSS feedler, XHR (nam-ı diğer AJAX) ile kaynak okuyup notification push etmeler, local serverinizle uyumlu uygulamalar, vb.. Hepsi çok basit bir çerçevede yapılabiliyor.

Neresinden başlasam diyorsanız, tabi ki işleyişi güzel anlamanızda fayda var fakat, http://code.google.com/chrome/extensions/samples.html bu linke mutlaka bakıp, düşündüğünüz şeye en yakın örnek ile başlamak sizi hızlandıracaktır.

Bir Cevap Yazın