Faydalı Uygulamalar #2 – TeraCopy

Windows işletim sistemlerinde (tümünde) Windows Explorer’ın (Windows işletim sisteminin dosya yöneticisi) kes/kopyala/yapıştır işlevselliğinden (!) sanırım herkes muzdariptir. Onlarca dosya kesilir/kopyalanır, ilgili yere yapıştırılır. Tam ortadaki dosya kopyalanırken sorun oluşur ve devam edilemez duruma gelinir. Windows Explorer hatanın oluştuğu dosyadan itibaren kopyalama işlemini durdurur. Hangi dosyalar kopyalanmış, hata oluşan dosyadan sonra geriye hangi dosyalar kopyalanmadan kalmıştır? Tam bir başbelası durum.

TeraCopy, Windows Explorer’ın kes/kopyala/yapıştır fonksiyonlarını ele geçiren (!) basit ama çok kullanışlı bir uygulama. Programı yükledikten sonra sizin ekstradan herhangi birşey yapmanıza gerek kalmıyor. Her kes/kopyala/yapıştır işleminizde TeraCopy otomatik olarak çalışıyor.

Şimdi gelelim programın özelliklerine. Öncelikle işlemler çok hızlı (en azından öyle iddaa ediyorlar. Tamam bence de öyle 🙂 ). Kopyalama işlemini istediğimiz zaman durdurup daha sonra kaldığımız yerden devam ettirebiliyoruz. Kopyalanırken hata oluşan dosyaları listeden görerek tekrar kopyalanmasını sağlayabiliyoruz. Tüm işlemler anında listede gözüküyor, bu sayede hangi dosyaların kopyalandığını, hangilerinde hata oluştuğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Üstelik uygulama bireysel kullanım için ücretsiz. Pro versiyonunun özellikleri de çok cazip gelmedi açıkçası.

Son söz; Windows yüklendikten sonra kurulması gereken ilk programlardan. Henüz kurmadıysanız hemen edinin ve kurun.

TeraCopy sayfası

TeraCopy indirme linki

Bir Cevap Yazın