Tuketici haklari – Urun ariza ve azami tamir suresi (e-ticaret dahil)


Azami Tamir Süresi Nedir ? 

Azami tamir süresi , tamir için yetkili servisin kullanabileceği en fazla süreyi ifade eder. Arıza durumunda ürünün tamirde geçirdiği maksimum süredir.

Azami Tamir Süresi Ne Kadardır ?

T.C. Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe Göre;

Otomobil ve motorsikletler hariç tüm ürünlerde azami tamir süresi 20 iş günü olarak belirlenmiştir. Ayrıca “Bu süre, mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar. Tüketicinin arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup veya benzeri bir yolla yapması mümkündür. Sadece uyuşmazlık halinde ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

Ürünün arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Ürünün tamir süresi, ekli listede ilan edilen azami tamir süresini geçemez.

Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Kaynak : http://www.sikayetvar.com/tuketici/tamir/

Yazar : Emre Macit (254 Posts)

Ideasoft yazılım departmanı ve Ar-ge sorumlusu. Matematik mühendisi. İnternet üzerine, yazılım ve koda dair her şey hakkında araştırma yapmayı ve bunları denemeyi seviyor. Yazılıma dair yazılar ağırlıklı olmakla birlikte arama motorları, sosyal medya ve teknolojiyle ilgili diğer konularda da yazılar yazıyor. Bazı konular için vakit bulamamaktan şikayetçi..

O da yazılımcı.

 1. #1 by Emel Frayman on 09.01.2013 - 07:21

  Garanti kapsamindaki Esse marka blenderim 21gundur yetkili serviste.Henuz tamir edilmedi.Servisten gelen cevap ithalatci firmanin yedek parcayi gondermemesi.Bu durum bana pek normal gelmedi.Ne yapmam gerekiyor?

  • #2 by Emre Macit on 11.01.2013 - 19:15

   hesaplamanızı iş günü cinsinden yapmanız gerekiyor. Yani resmi tatiller ve haftasonlarını düşmelisiniz. Buna göre 20 iş gününü geçtiyse, ürünün değiştirilmesini talep edeblir, veya ücret iadesini alabilirsiniz. Bu konuda tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz.

 2. #3 by Pelin on 13.02.2013 - 21:03

  Su tanki ayri olan Ev utulerinde garanti suresi dolduktan sonra , alim tarihinden itibaren kac sene sonrasina kadar yedek parca tutma zorunlulugu vardir?

 3. #4 by cüneyt özgüder on 10.01.2014 - 16:49

  garanti süresi dolmuş olan dizüstü bilgisayarımızı ekran değişimi için ilgili servise temmuz ayında teslim ettik. bir kaç gün sonra 288 tl karşılığında ekran değişiminin yapılabileceği söylendi, tarafımızdan bunun için onay verildi. uzun bir süre beklemeden sonra ilgili servis söz konusu parçanın temin edilemediğini ve yasal süresi dolduğu içinde yeni bir ürün ile,
  288 tl ücretin ödenmesi karşılığında değişime sunulacağına dair 19 eylül 2013 tarihli yazılı ürün teslim formu verdi. ayrıca değişim yapılacağı içinde ürüne ait fatura, garanti belgesi, kullanım kılavuzu, pil, adaptör, adaptör kablosunun kendilerine teslim etmemiz gerektiği söylendi.. akabinde istenilen herşey teslim edildi, ücret ve değişim kabul edildi. yeni ürünün teslimi için en kısa zamanda bilgi verileceği bildirildi. yine uzunca bir bekleme sonrası haber gelmeyince kendilerini arayarak bilgi istedik. bu seferde ürün tamir edildi gelin teslim alın dediler.
  hal böyle iken eski ürünü teslim almayı reddettik. yeni ürünün veya ürün ücretinin tarafımıza iadesini talep ettik ve şu ana kadar dönüş yapmadılar.. geçen hafta konu ile ilgili ithalatcısı ile görüştük, biz gereğini yapacağız size yardımcı olacağız dediler. bugün onlarda değişim yapılmayacak, eski ürününüz tamir edilmiş almanız gerekiyor dediler !!! ne yapılması hakkında yardımlarınızı rica ediyoruz. saygılarımızla cüneyt özgüder

  • #5 by mehmet on 12.09.2014 - 00:34

   20 iş günü geçtigi için sizin kendi ürününüzü kargo dan veya nereden gelecekse teslim almadan servisine iade isteyin ve degişimini talep ederseniz degişme zorunlulukları vardır.İş günleri cumartesi de dahil olmak üzere sayılır kısacası 1 haftada 6 gün iş günü olarak işlem görür ona göre hesabınızı yapın ve ürünü kargodan almadan 3 gün bekletirseniz zaten geri iadesi olacaktır ve iade oldugunda ürünün degişmesi talep ediniz aksi takdirde tüketici hakem heyetine ve mahkemeye konuyu taşıyacagınızı ve geçmiş iş günlerinin hesaplanarak zararımın karşılanmasını talep edeceginizi bildiriniz kolay gelsin iyi günler…

 4. #6 by Yaşar on 13.05.2015 - 23:08

  25.04.2015 tarihinde bir Wafle makinası aldım, arızalı çıktı, 27.04.205 de üretici firmaya kargoladım. 13.05.2015′e kadar ürün elime ulaşmadı. Ben artık bu ürünü istemiyorum. Para iadesi alamaz mıyım?

 5. #7 by Kübra on 15.05.2015 - 07:42

  Bu süre kasko için de geçerli mi?
  Telefonumun garantisi vardı fakat tamir gerektiren işlem kullanıcı hatası olduğundan dolayı kaskoya gönderdim. 20 iş günü oldu hala cihazım gönderilmedi. Bunun için de hak talep edebiliyor muyuz?

 6. #8 by remzi on 04.07.2015 - 10:50

  peki iş gününden kastın benim telefonumu verdğim teknik serviste cumarteside çalışma günleri içinde cumartesi günleride akşam 5 e kadar çalışıyorlar ben iş gününde cumartesiyidemi katmalıyım 20 iş günü içerisinde ürünü teslim almazsam cihazın yeni almam için yasal haklarım doğuyormu

 7. #9 by remzi on 04.07.2015 - 11:09

  haziranın 14 ünde samsung marka cep telefonu aldım vatan bilgisayardan telefon 1 hafta sonra servise götürdüm4 dakikada bir %1 şarj eksilttiği için servise verdim telefona yazılım yklediler 1 gün sonra geri aldım telefonu aynı sorun kapıdan çıkmadan devam etti ertesi gün telefonu kutusu kutu içindekilerliyle birlikte değişime yolladım değişim istedim 20 iş günü içerisinde bu cihazı alamazsam ne gibi yasal haklarım doğuyor

(yayınlanmayacak)


%d blogcu bunu beğendi:
Symfony2 Database Migrations – Veritabanı Değişikliklerini Yönetmek

Bir süredir PHP framework'u Symfony2 ile ilgileniyorum. Daha önceki versiyonlarında biz yazılım geliştiricilerin hayatını kurtaran özellikleri olan Symfony2, yeni versiyonuyla...

Kapat